Det er mulig å bestille SMS med beskjed om stenginger. Veien kan ellers stenges i inntil 15 minutter uten varsel, ved å sette begge trafikklysene i rødt.
Alle trafikanter oppfordres til å kjøre forsiktig langs anleggsområdet.
Hvordan holde seg oppdatert
Nattestenginger vil normalt varsles av fylkeskommunen en uke i forveien. Se mer info om stengingene lenger ned på siden.
Slik får du info:
- For SMS-varsling: Send en melding til tlf. 26112 med kodeord/teksten TM FV715MØRREVATNET for å melde deg opp. For å avmelde tjenesten, send en melding til 26112 med kodeord/teksten TM FV715MØRREVATNET STOPP.
- Veitrafikksentralen vil ha oppdatert info på nettsiden 175.no. Skriv inn “Åfjord” i søkefeltet, og søk opp veimeldinger for kommunen. Den som ikke benytter Internett kan ringe 175 for informasjon.
- Åfjord kommune vil oppdatere hjemmesiden vår/denne artikkelen med info om nattestenginger, og evt. andre planlagte stenginger over lengre tid. Dette vil deles via Facebook-siden vår.
Kjør forsiktig og beregn ekstra tid!
Fylkeskommunen og entreprenør oppfordrer alle trafikanter til å kjøre hensynsfullt gjennom anleggsområdet. Sett gjerne av litt ekstra tid i anleggsperioden, dit du skal. Fylkeskommunen påpeker at «Ei tim te by`n» kanskje ikke er tid nok i denne perioden. Vi minner om at veien når som helst kan stenges i opptil 15 minutter, og at det kan bli mer kø enn vanlig. Hold fokus på trafikken og veien, og ikke arbeidet som foregår.
Omkjøringer til Trondheim via fv. 6330 eller fv. 715 via Osen tar cirka 3 timer og 50 minutter.
Strekning med ett kjørefelt
Utrykningskjøretøy vil slippes gjennom i hele perioden med nattestenging. Legevaktsentralen kan også bestille taxi, ved behov for transport fra Åfjord til legevakten på Brekstad. NB: Kun AMK og legevakt kan bestille åpning av veien!
Strekningen er lysregulert og har ett kjørefelt på 3 meter bredde (med rekkverk i veibanen).
Prosjektet utbedrer en kortere strekning mellom Mørriaunet og Garrabrekka (se kart nederst på siden). Strekningen har vært snevret inn til ett kjørefelt i en lengre periode, på grunn av en utglidning. Kvikkleire i vannet og ei vanskelig fjellskjæring på innsiden gjør prosjektet komplisert. For å unngå helstenging av veien, gikk man bort fra å sprenge ny vei langs fjellsiden. Arbeidet utføres av Johs. J. Syltern.
Veien utbedres ved å etablere en rørvegg (spuntrør) med en lengde på ca. 240 meter langs det utsatte området. Formålet er å gjenopprette den opprinnelige kjørebredden.
Kontakt
Ved spørsmål om trafikkavvikling og fremkommelighet, kontakt Vegtrafikksentralen (VTS) på telefon 175.
For andre spørsmål rundt prosjektet, kontakt teamleder Olaf Rovik i Trøndelag fylkeskommune. Han nås på e-post olarov@trondelagfylke.no eller telefon 91 11 26 05.
Den røde nåla i kartet viser hvor veiarbeidet vil foregå:
